Doktorlar da Depresyona Girer! Depresyon Tedavi Edilebilir Bir Rahatsızlıktır

Son günlerde meydana gelen doktor intihar vakalarının arttığına dikkat çeken Uzman Dr. Psikiyatrist-Psikoterapist Arzu Erkan Yüce, “Artık pek çok terapistin koltuğunu doktorlar ve sağlıkçılar dolduruyor.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 4.4’ü depresyonda olduğunu, bunun 322 milyon kişiye tekabül ettiğini belirten Dr. Arzu Erkan Yüce, Türkiye’de ise verilere göre yaklaşık olarak 3 milyon kişinin depresyonda olduğunu söyledi.

“Türkiye’de 3 milyon kişi depresyonda”

Son 10 yılda depresyondaki artışın yüzde 8’lerin üzerine çıktığına işaret eden Uzm. Dr. Yüce; “Depresyon kadınlarda daha fazla görülüyor, bunun sebebi de hormonal nedenler değil; toplumsal cinsiyet eşitsizliği, fırsat eşitsizliği, yoksulluk ve kadına yönelik şiddettir. Bu nedenle kadınların daha çok ızdırap çektiğini biliyoruz. İntihar oranları ise gerçekten çok üzüntü verici. 2015 verilerine göre Türkiye’de 800 bin kişinin intihar ederek hayatını kaybettiğini biliyoruz. Özellikle 15-19 yaş aralığındaki gençlerde en riskli grubu oluşturuyor. Dolayısıyla intihar hepimizin çok önemsemesi gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Depresyonun belirtilrinden biri olan intihar, başka psikiyatrik bozukluklarda ya da bedensel hastalıklarda da görülebilir. Çözümü ve tedavisi kesinlikle mümkün olan ciddi bir sağlık sorunudur. Kişilerin kendileri ya da yakınlarından birinde intihar ya da depresyon belirtilerinin varlığını hissettiklerinde de mutlaka bir sağlık çalışanından destek alması gerekiyor” dedi.

Başvuranların yüzde 80’i doktor

Özellikle doktor intihar vakalarında artış olduğuna ve kendisinin danışanlarından yüzde 80’inin doktorlardan oluştuğuna değinen Psikiyatrist Yüce, “Hemen her kesimde, her meslekten, her branştan insanda tükenmişliği, yılgınlığı ve mobingin getirdiği travmaları çok fazla görmeye başladık. Bunun son günlerde en çok dikkat çeken şekli, doktor intiharları. 30 Ekim’de en son 3 meslektaşımız intiharla yaşamına son verdi. Artık pek çok terapistin koltuğunu doktorlar ve sağlıkçılar dolduruyor. Çünkü bu yılgınlık, bıkkınlık, tükenmişlik, depresyon oranlarındaki artış, hepimizi etkiliyor. Bu da bizim için hem sevindirici hem üzücü. Çünkü bu kadar ruh sağlığında bozulmaların görülmesi üzücü ama farkındalığın artması, etiketlenmenin azalmasıyla pek çok kişinin yardım aramaya başlaması çok sevindirici. Sizler aracılığıyla, doktor da olsanız, psikiyatr da olsanız hastalanabileceğinizi, hastalığın hepimiz için geçerli olduğu ve bu belirtilerin göstermeye başladığımızda mutlaka acil olarak yardım almamız gerektiğini söylemek istiyoruz. Psikiyatriste başvuranların büyük çoğunluğu artık doktorlar ve sağlıkçılar olmaya başladı. Psikiyatrilerin büyük çoğunluğu artık ilaç kullanıyor, bizler de terapiler görüyoruz. Toplumun her kesiminde depresyonun çok yaygın olduğunu, hepimizin aynı gemide olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Hastası hekimine, hekimi hastasına sahip çıkarak hep beraber bu güçlüklerle mücadele etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Uzman Doktor Arzu Erkan Yüce
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Psikiyatrist – Psikoterapist

Arzu Erkan Yüce

Uzm. Dr. Arzu Erkan Yüce; ilk ve ortaöğrenimini Akşehir’de tamamlamıştır. Akşehir Anadolu Lisesi’nden birincilikle mezun olmuştur. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Tıpta Uzmanlık Sınavı TUS ile Ege Üniversitesi Psikiyatri Bölümü’nü kazanmıştır. İhtisasını 2004-2010 yılları arasında, Ege Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

İhtisası sırasında Ege Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nin tüm yataklı servis ve polikliniklerinde, Konsültasyon Liyezon Birimi, Bağımlılık Birimi, Affektif Hastalıklar Birimi, Psikoterapi Birimi, Psikoz Birimi, Anksiyete Bozuklukları Birimi’nde; Ege Üniversitesi İç Hastalıkları Kliniği, Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Polikliniklerinde, Nöroloji Anabilim Dalı Kliniği ve Polikliniği’nde psikiyatr ve psikoterapist olarak görevlerini tamamlamıştır.

2011-2013 yılları arasında İzmir Bayındır Devlet Hastanesi’nde Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak Devlet Hizmet Yükümlülüğünü yerine getirmiştir. 2013-2014 yılları arasında Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde Psikiyatri Uzmanı olarak çalışmıştır.

Psikoterapi alanındaki uygulamalarına, eğitimciliğe ve sosyal sorumluluk projelerine ağırlık vermek üzere kamudaki görevinden ayrılmıştır. İzmir’de yaşamakta, kendi muayenehanesinde psikiyatr ve psikoterapist olarak hizmet vermektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.
Temel ilgi alanı psikoterapi uygulamaları olup, bu alanda uzmanlaşmak üzere çok sayıda eğitimi başarıyla tamamlamış ve pek çok danışanın tedavisini yürütmüştür. Psikanalitik Yönelimli Psikoterapi alanında İzmir Halime Odağ Psikanaliz ve Psikoterapi Vakfı’nın kuramsal eğitimlerine katılmıştır. İhtisası sırasında psikoterapi hastalarının Dinamik Yönelimli Psikoterapi ile tedavisini, Prof. Dr. Işıl Vahip’in süpervizörlüğünde yürütmüştür. Ege Üniversitesi Psikoterapi Biriminde Prof. Dr. Işıl Vahip’in yürüttüğü psikoterapi süpervizyonlarına 6 yıl boyunca düzenli olarak katılmıştır. 2009-2014 yılları arasında kendi bireysel psikanalitik yönelimli psikoterapi sürecini tamamlamıştır. Bu yoğun süreç, beş yıl boyunca aralıksız olarak haftada bir seanstan oluşan, terapistin kendisinin bizzat terapi gördüğü bir süreçtir.

Bilişsel Davranışçı Psikoterapi (BDT) alanındaki eğitimlerini, İzmir, Ankara ve İstanbul’da tamamlamıştır. BDT eğitimlerine 2005 yılında Prof. Dr. Hakan Türkçapar tarafından verilen kuramsal eğitimler ile başlamıştır. 2007-2010 yılları arasında Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur tarafından verilen kuramsal eğitimleri ve süpervizyon aşamalarını başarıyla tamamlamıştır. Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği’nin (KDTD) sertifikalı psikoterapistlerinden biri olmuştur. BDT alanında çok sayıda kongre, kurs ve atölye çalışmasına katılmıştır.

Türkiye Psikiyatri Derneği’nin (TPD) psikiyatri hekimleri arasında psikoterapi uygulamalarını yaygınlaştırmak üzere 2010 yılında başlattığı projede, eğitici kadrosuna seçilen psikiyatrlardan biri olmuştur. 3 yıl süren kuramsal eğitim ve süpervizyon süreci sonunda, TPD’nin BDT alanındaki sertifikalı eğiticilerinden biri olmuştur. Ege Bölgesi-İzmir eğitim sorumlularındandır.

Cinsel Terapiler konusunda da temel ve ileri eğitimleri tamamlamıştır. İhtisası sırasında Cinsel Kimlik ya da Cinsel Yönelim Sorunları ile başvuran olguların poliklinikteki bireysel tedavi, terapi ve izlemlerini gerçekleştirmiştir. 2005-2008 yılları arasında transseksüel bireylerin katıldığı grup terapilerini Prof. Dr. Hayriye Elbi’nin koterapisti olarak yürütmüştür. 2013-2014 yılları arasında Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur tarafından verilen Çift ve Cinsel Terapi Eğitimini tamamlamıştır. The European Federation of Sexology (EFS) & The European Society for Sexual Medicine (ESSM) tarafından yapılan uluslararası sınavı geçmiş ve gerekli aşamaları başarı ile tamamlayarak Uluslararası Psikoseksüel Terapist ünvanını elde etmiştir. 2014 Ocak ayında İstanbul’da gerçekleşen 16. Uluslararası Avrupa Cinsel Tıp & 12.Uluslar arası Avrupa Seksoloji Derneği ortak kongresinde kongre düzenleme kurulu üyeliği yapmıştır.

Uluslararası Şema Terapi Derneği (The International Society of Schema Therapy (ISST)) eğitmeni Psikiyatr Dr. H. Alp Karaosmanoğlu tarafından verilen Şema Terapi Model ve Teknikleri, Borderline ve Narsisistik Kişilik Bozukluklarında Şema Terapi Uygulamaları temel eğitimlerini 2014 yılında tamamlamıştır. Uygulama ve süpervizyonlarını sürdürmektedir.

İlişki ve kişiler arası iletişim sorunları, kariyer planlama ve kaynak yönetimi, kadın ruh sağlığı, Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Aile İçi Şiddet ve sorunlarla mücadele, ruhsal travmalar, Anksiyete Bozuklukları, Duygudurum Bozuklukları, Cinsel İşlev Bozuklukları, Cinsel Yönelim Sorunları, Yeme Bozuklukları, Obezite, Kişilik Bozuklukları, Psikosomatik Rahatsızlıklar, yaşlılık ve genel tıbbi duruma eşlik eden psikiyatrik rahatsızlıklar, diğer kliniklerde tedavi gören hastalar ve bakım gerektiren hastaların psikiyatrik tedavileri ve psikoterapileri özel ilgi alanlardır.

Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD), Türk Tabipler Odası, Kognitif ve Davranışçı Psikoterapiler Derneği (KDTD), Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği (BDPD) üyesidir. TPD Medya ve Ruh Sağlığı, Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, TPD Kadın Ruh Sağlığı, TPD Ruhsal Travma ve Afet Psikiyatrisi, TPD Telepsikiyatri Çalışma Birimi Üyesidir. Türkiye Psikiyatri Derneği Sosyal Medya Kurulu ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapi Eğitici Grubu üyesidir. Erken Doğan Bebekleri Yaşatma Derneği (ErDoDer) İzmir Şubesi’nin kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesidir. Bilişsel Davranışçı Psikoterapi ve Araştırmalar Dergisi Yayın Danışma Kurulu Üyesidir.

Çeşitli kurum ve kuruluşlarda, yerel yönetimler ve derneklerde eğitim ve seminerler vermektedir. Sivil toplum kuruluşları yararına işler yapmakta, sosyal sorumluluk projelerinde görev almaktadır. Televizyon, radyo ve sosyal medyada çeşitli programlara konuk olarak katılmakta, yazılı basın ve dergiler için uzman görüşü sunmakta, medya danışmanlığının yanısıra çeşitli kurumlara danışmanlık yapmaktadır. İnsan davranışı, ilişkiler, ruh sağlığı ve psikoterapiler konularında kurs ve atölye çalışmaları düzenlemekte, ulusal ve uluslararası kongrelerde konuşmacı olarak yer almaktadır.

 

Hepsini Göster

Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir